Od Laika do Przyrodnika
Zapraszamy do rejestracji!
Młoda Biotechnologia
Najnowszy numer już niedługo dostępny na stronie!
BrowUP
Śledźcie nasze poczynania na naszym FB i Instagramie!
e-biotechnologia
e-biotechnologia.pl
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Zapraszamy na stronę naszej uczelni!

Relacja z zebrania koła 26.10.16 r.

Opublikowano

W środę, 26 października, mieliśmy zaszczyt wysłuchać wykładu doktora Marcina Braczyka, który opowiadał nam o tematach związanych z neurobiologią, swoich eksperymentach oraz przebiegu swojej kariery naukowej.

Dowiedzieliśmy się czym są jednostki motoryczne i za co są odpowiedzialne, jak wygląda szlak „współpracy” i przekazywania sygnałów między poszczególnymi neuronami, które koordynują pracę mięśni. Obejrzeliśmy film ukazujący operację na myszach, przygotowując je do serii eksperymentów związanych m.in. z badaniem wpływu wibracji całego ciała na zmianę potencjału progowego motoneuronów w rdzeniu kręgowym.

Następnie wykładowca przedstawił nam swoje badania nad stwardnieniem bocznym zanikowym (ALS), które przeprowadzał w ośrodkach badawczych w Paryżu i Szwecji, dzięki którym udało mu się udowodnić m.in.: iż poprzez chorobę, motoneurony są niedoaktywne i zostają poddane procesowi degradacji. Na koniec usłyszeliśmy rady dotyczące rozwoju naszej kariery naukowej oraz o różnych rodzajach grantach i wyjazdach za granicę. Najważniejszą w tej końcowej mowie było stwierdzenie „Nie bójcie się”, które odnosiło się do tego abyśmy próbowali palikować w różne miejsca na praktyki bo nie mamy nic do stracenia, najwyżej nas nie przyjmą. Za to można zyskać dużą wiedzę nie tylko teoretyczną ale praktyczną oraz nawiązać nowe znajomości, które w świecie nauki odgrywają kluczową rolę.

 

Mateusz Durbacz

QualityJoomlaTemplates.com
Thursday the 20th. Custom text here